Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   Потребителски групиПотребителски групи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

DMS

Създайте нова тема   Напишете отговор    Фен Клуб ЕТЪР Форуми -> Разни разни
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
affen
към алея на славата
към алея на славата

Местожителство: високо на баира

МнениеПуснато на: Сря Май 26, 2010 9:32 am    Заглавие: DMS Отговорете с цитат

Онзи ден изтъкнатия великотърновски деятел Петър Шатров получи тежък инсулт и се намира в болница с опасност за живота.Жена му г-жа Шатрова ни е била учителка по география в ПМГ.Ако някои има желание или идеи как да помогнем с нещо нека пише.
Всички знаят кои е Петър Шатров,но тук ще публикувам едно интервю на Анатоли Петров във Янтра днес със него

Цитат:
Петър Шатров:
“Никога не съм отказвал на “Етър”
Винаги са ме викали в трудни периоди и съм знаел, че ставам мишена
“Янтра ДНЕС” постави началото на уникална поредица в чест на 100-годишнината на великотърновския футбол. В следващия един месец ще върнем читателите си към славни мигове и паметни битки, към спомените на имена-легенди. Първият събеседник е един от най-заслужилите спортни деятели на В. Търново Петър Шатров. Във вчерашния брой той разказа за съвместната си работа с треньорите Йордан Томов и Симо Костов, за новаторските им методи на работа през 60-те години, включващи дори куриозни методи като тренировки с топка, вързана с каучуково въже, и с жив петел. През 1964-65 г. под ръководството на Шатров “Етър” е на крачка от първо влизане в “А” група, като става есенен водач с 6 т. аванс, но накрая не успява да вземе мечтаните визи.
Бях освободен от треньорския пост и кариерата ми продължи в “Чавдар” (Б. Слатина), с който се спасихме от изпадане. Следващия сезон станах пом.-треньор на Атанас Цанов в “Добруджа”, после в “Дунав”. През 1969 г. мечтата стана факт - начело с Йордан Томов “Етър” за първи път влезе в елита”, разказва Шатров. През лятото той се завръща като негов помощник. След края на сезона Йордан Томов - Коми напуска и Петър Шатров поема “Етър” като старши треньор в “А” група. Води “виолетовите” в елита два сезона с помощник Петър Харалампиев. Под негово ръководство “Етър” печели 21 победи, в 14 мача завършва наравно и 29 губи. В следващите две години е помощник на Апостол Чачевски, като “болярите” завършват четвърти и играят срещу “Интер” за купата на УЕФА.
После съдбата отвежда “болярина” Шатров начело на “Локомотив” (ГО) и той води тима цели 5 години. “Там се сменяше поколението и ми допадна работата с младите братя Гавазови, Владимир Дешев, Асан Абишев, Константин Ушев и др., разказва Шатров. В Горна Оряховица имаше добра школа, която подаваше футболисти и ги утвърждавах в мъжкия отбор в “Б” група.”

Как съдбата и Шатров налагат младия Балъков в “Етър”

През 1983 г. отново се създава ситуация да се завърне във В. Търново. Избран е от старши треньора Георги Василев за главен методист на футболния клуб. Но на следващата година Гочето заминава за “Спартак” (Пл), а да спасява положението на треньорския мостик за пореден път е извикан Шатров. За свой помощник той избира Петър Харалампиев.
Направен бе обаче опит от някои запалянковски и ръководни среди да се обяви отборът за изчерпан, спомня си Шатров. Трябваше да се мобилизират силите на момчетата и да им се вдъхне вяра в силите, а не да се отричат. Затова организирах най-трудния лагер в живота си - в Дряново. Запазих целия основен състав, като бяха включени и млади перспективни момчета като Краси Балъков, Трифон Иванов и др. Хотелът беше в ремонт, лиспваше вода заради развален водопровод. Столът не работеше, хранехме отбора на една будка. Играчите ги миех с маркуча на игрището. Нямаше никакви протести. Работих здраво за мотивацията на някои играчи, отборът стъпи на краката си, колективът се подобри.
Георги Цингов изненадващо отиде в “Спартак” (Пл) при Георги Василев. Беше доказал се състезател. Това беше преломният момент да се вкара на неговия пост младият Краси Балъков. На един мач с “Черноморец” в Бургас през есента на 1984 г. решихме с помощника ми П. Харалампиев вместо острие Балъков да играе като изтеглен ляв нападател, като се връща и назад. Сега това се нарича ляв външен халф. Започнах да налагам Балъков и той игра през сезона 30 мача по 90 минути.
Преди това срещах голяма съпротива и дори един ден ме качиха на варел пред стадиона да давам обяснения пред хората защо сменям Цингов и пускам Балъков. И направихме следния номер. Цингов искаше да става ловджия и в неделя да не идва на възстановителните тренировки. Аз му дадох разрешение, но му казах в замяна: за да не ме упрекват хората, че те сменям с Балъков, като ме видиш по време на мач да си вдигна ръка към главата, сам искаш смяна. Така и правеше и пусках Балъков да се обиграва.

Уникалният Трифон

Не един и два са куриозните моменти, свързани и с Трифон Иванов. През 1986 г. гостувахме в турнира “Интертото” в Унгария на “Дебрецен”. Трябваше ни успешен резултат, но по едно време централният ни защитник Трифон взе топката и на метър от нашата врата започна да лъже един нападател, после втори... С доктора Стефан Донев легнахме по корем на земята, за да не гледаме какво върши. По едно време ни викнаха: ставайте, Трифон ликвидира опасността!
Година по-рано националите на Иван Вуцов, които участваха в квалификации за световното в Мексико-1986, отидоха на лагер в Трявна и поискаха да направят контрола с “Етър”. Мачът трябваше да бъде във В. Търново, но някои хора го отказаха. Затова решихме да отидем да играем в Трявна. Това беше голям шанс на обновяващия се отбор да се докаже. Самите играчи поискаха да гоним поне равен, но Велков и Лъхчиев бяха категорични, че дори и срещу националния отбор “Етър” трябва да играе за победа. Поведохме с 2:0 и накрая бихме с 2:1. За съжаление никой не направи видеозапис на този мач.

Моливчето на Шатров и бъдещата книга

Петър Шатров още пази емблематичното си моливче, което е станало нарицателно за всички негови футболисти. “Моливът ми беше като талисман през цялата кариера, с него си водех записките на тренировки и мачове. Играчите още ме питат: пазиш ли моливчето. То е жълто моливче, вече около 2 см, но си го пазя вкъщи и до ден днешен”, разказва Шатров.
След “Етър” той е бил 3 г. в Алжир, води “Лесичери” в “Б” група, за кратко е в Лясковец. В последните години основа в родното Шемшево Първото лятно училище за таланти, а продължава да е треньор на ветераните в демонстративни мачове.
Желанието му е събраният от него материал с много снимки да се превърне в книга. Макетът й вече е готов и носи заглавието “Магията футбол”, а на задната корица ще е прословутият “магиен гол” на “Етър”.
В нея ще има за всеки по нещо, а най-малко ще е за мен. Дал съм път във футбола на първия национал на “Етър” Стефан Величков, после на Емил Димитров, на петимата от САЩ-94 и много други футболисти. Бил съм наставник на треньори като Ст. Грозданов, Г. Василев, Н. Велков, Е. Димитров, В. Игнатов, Б. Димитров, но моята лична история е свързана най-вече с “Етър”.
Никога не съм имал звездни мигове, винаги съм работил в обстановка за оцеляване. Но се гордея с едно - никога не съм отказвал на “Етър”. Въпреки че са ме викали все в трудни периоди и съм знаел, че ставам мишена. Аз не съм треньор-звезда, а един обикновен треньор, завършва своята изповед Петър Шатров.

Анатоли ПЕТРОВ

Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tsvet
администратор
администратор

Местожителство: ВТ

МнениеПуснато на: Сря Май 26, 2010 9:40 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Желание имам идеи не.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Фен Клуб ЕТЪР Форуми -> Разни разни Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Страница 1 от 1

Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети

Режим на клавиатурата: